Kui esimene osa oli Raudmehe eellugu, siis nüüd arendati sisu kaugele edasi ja teine osa andis tegijatele vaba voli teha kõike, mida süda soovis. Efekte, raudmehi, naisi ja vaenlasi oli seekord rohkem, kuid tänu järjepidevusele ei muutunud film kohutavaks segapudruks, vaid leidis alati järje üles ja jätkas sealt, kus pooleli jäi. Üks suurimaid plusse on Iron Mani suguse filmi juures tegelased, sest näiteks ilma Downeyta poleks film üldse see, mis praegu. Pepper Pottsi (Gwyneth Paltrow) ja Starki vaheline keemia meenutab vanu sõpru, kellele meeldib üksteise kallal näägutada, kuid kõigi puuduste kiuste ollakse alati üksteisele toeks. Uute tegelaste seast on enim huvipakkuvad Justin Hammer (Sam Rockwell), Starki uus sekretär (Scarlet Johansson) ja Ivan Vanko, kelle rolli sobib kui valatult Mickey Rourke. Vaatamata kummalistele ja üliinimlike omadustega tegelastele, jäävad kõik uued ja vanad näod tõsiseltvõetavaks. Koomiksifilmide kõige suurem komistuskivi ongi see, et kostüümis kangelane võib tunduda naeruväärsena, aga Iron Man ja paljud teised superkangelasefilmid on loomult tõsise temaatikaga, kuid tänu põhitegelaste põhjalikule karakteriarendusele ja heale näitlejatevalikule võib öelda, et Favreau on taasloonud uute mõõtmetega esimese osa, mis on suurem ja lärmakam, kuid pole kaotanud seda kõige tähtsamat, milleks on kaasahaarav sisu ja tõsiselt mõjuv stiil. Suurimaks miinuseks pole enam esimese osa puudujäägid, aga just uute sisuliinide juurde tekitamine ja nende hulgas tähtsama välja valimine. Mitmeid kordi tundsin, et sisu ei arene ja film tammub ühe koha peal, kuid see oli mööduv nähtus ja ei seganud üldpilti, sest kõrge meelelahutusliku taseme tõttu ununevad vead ja säiluvad mälestused vingetest efektidest. Ma ei ütleks, et Iron Man oleks ainult efektifilm, sest olgem ausad tegemist ei ole Transformers 2 sarnase käkiga, vaid hoopis teisest puust suutäiega.
Kui koomiks on mulle võõras, siis põnnina vaadatud multikas on siiani eredalt meeles. Kõige enam meenutab film just multikat ja selle põhjal võin öelda, et Favreau on võtnud minu lapsepõlve mälestused ja vorminud neist ideaalse adaptsiooni, mida naudin praegu samamoodi nagu kunagi multikat. Nüüd on algusloo asemel Ozzy lugu Iron Man ja minu meeleheaks leidub filmis AC/DC põrutavat muusikat, mis on kujunemas justkui filmi kaubamärgiks. Mickey Rourkei püüd rääkida vene keelt oli päris hale, aga vähemalt ta proovis, kuid siin pole midagi imestada, sest peaaegu alati on vene sugemetega pahalasi kehastanud ameeriklased, kes ütlevad viisakusest paar sõna ka emakeeles. Rourke sobib kehastama võimsaid tüüpe, kes ei anna alla enne, kui kõik on tehtud. Piitsade ehitamise põhjalik näitamine pani ta Starki vastandrolli - üks teeb teadust halbades tingimustest kättemaksu nimel, aga teine rikkuse keskel inimkonna hüvanguks. Whiplashi ja Starki esimene kokkupuude oli visuaalne maisupala, sest iga taustal lõhutud masin ja plahvatus ilmestas vägagi hästi kahe titaani kokkupõrget ja seda kõige selgemas koomiksilikus võtmes. Energiast pulbitsevad piitsad vs. Starki kaasaskantavast kohvrist väljuv rüü - efektide tase andis edasi nauditava pildi kahevõitlusest.
Esimese osa terviklikkus jättis parema mulje, kuid teine osa ei püüa olla niivõrd ilmselge ja lihtne, vaid pakub kõike seda, mida ootaks koomiksifilmilt ja lisab sinna ka natuke keerukust. Kõike on seekord mitu korda rohkem, aga sisu ei jää efektide varju, sest tasakaal nende kahe vahel saavutatakse üsna kiiresti. Tegelaste ja sisuliinide rohkus tekitab olukorra, kus sisu ei liigu edasi, kuid tänu Downeyle ei muutu seegi põletavaks probleemiks. Paljudest kitsaskohtadest aitab välja pääseda Starki loomus ja nakatav huumor. Õnnestunud järg paneb ootama ka kolmandat osa. Eks näeb kunagi, mis see endast kujutab. 7/10
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar